NYITÓLAP

KÉZMŰVESEK

ALKOTÓKÖRÖK

PÁLYÁZATOK

TÁBOROK

KÉPZÉSEK

KIADVÁNYOK

KÉPTÁR

HASZNOS OLDALAK











2024 június 28. péntek
A Csoóri Sándor Alap támogatásával
A Kézműves Alapítvány által 30 évvel ezelőtt elindított és azóta folyamatosan kétévente megrendezett Országos Gyermek és Ifjúsági Népi Kézműves pályázatot immár 15. alkalommal hirdettük és rendeztük meg a Népművészeti Egyesületek Szövetségével, tagszervezeteivel valamint a Hagyományok Házával karöltve. A pályázat 7 régiós programjai után a legjobb, illetve díjazott pályamunkákból rendeztük meg az országos kiállítást Nádudvaron. A zsűrizést követően     díjat osztottunk ki az arra érdemes fiataloknak és ez alkalommal áttekintettük, bemutattuk az elmúlt 30 év eredményeit. Ezután kézművestevékenységek, bemutatók, illetve Nádudvar kézműves értékeinek megtekintése következett: a Kézműves Szakgimnázium műhelyeit, Ifj. Fazekas István népi iparművész alkotóházát, műhelyét valamint a Nádudvari Látogató Központot nézték meg a megnyitón és díjátadón résztvevő fiatalok és családjuk, illetve a szakemberek. Ezen a pályázaton összesen      fiatal vett részt      pályamunkával  mintegy 60  településről.
Hozzáláttunk az elmúlt 30 év pályázatainak feldolgozásához. Ahogy tervezetünkben vállaltuk, szeretnénk minél több anyagot, fotót megjeleníteni a Kézműves Alapítvány honlapján. A digitális feldolgozás és a korábbi pályázati dokumentációk összegyűjtése nagyon időigényes, de jól haladunk.
30 évvel ezelőtt elindított és most 15. alkalommal megvalósított pályázat részletes összegzése itt  található: http://www.kezmuvesalapitvany.hu/index.php?menu_id=home&sub_id=418&year=2024
http://www.kezmuvesalapitvany.hu/index.php?menu_id=home&sub_id=397&year=2024
A Csoóri Sándor Alap támogatásának köszönhetően rendszereztük a tárgyi gyűjteményünket és kialakítottuk a tároló helyet, valamint összeállítottunk egy vándoroltatható kiállítást.
Elsőként Érsemjénben rendeztük meg a kiállítást nagy sikerrel 2023. augusztus 19-től. Ezt a helyi hagyományok megismerését is motiváló kiállítást egész napos kézműves képzések követték
2023. okt., nov., dec. hóban.
Majd 2024. júniusában pedig megrendeztük a Pro Semjén Egyesülettel együttműködésben az első népművészeti tábort 30 fő általános iskolás korú gyermek részére. Itt több foglalkozás keretében a nádudvari ifj. Fazekas István fazekas népi iparművész segítségével megismerkedhettek az agyagozással, a korongozással, melyet minden gyermek nagy örömmel próbált ki. Sütő Brigitta textiles népi iparművész közreműködésével kipróbálhatták a nemezkészítést és a különböző nyomdatechnikai eljárásokat, Hutkai László, debreceni bőrműves népi iparművész és népi gyermekjáték szakoktató, a Népművészet mestere egyik alkalommal a bőrtárgykészítés, máskor pedig a népi gyermekjátékok, famunkák, a pörgettyű készítés rejtelmeibe vezette be a gyerekeket. Hutkai Lászlóné a különböző fonási technikákat ismertette meg a táborozókkal, amit ők nagy kitartással csináltak szinte egész napon át. Mindezek mellett ugyancsak nagy érdeklődést váltott ki a táborozók körében a településen élő Oláh János régiség gyűjteményének megtekintése és az egykori használati tárgyak kipróbálása. De a tábor idején Sütő Szabolcstól és Sütő Judittól megtanultak egy rövid néptánckoreográfiát és egy helyi illetőségű népdalt is, amiket a zárón nagy sikerrel mutattak be. A tábor végén kiállítást rendeztünk a gyerekek munkáiból és a záróra meghívtuk a szülőket, testvéreket, barátokat is. A tábor rövid összegzése: http://www.kezmuvesalapitvany.hu/index.php?menu_id=home&sub_id=419&year=2024
Úgy értékeltük, hogy ezt a tábort kezdetnek tekintjük és szeretnénk megvalósítani ezután minden évben, ha sikerül forrásokat teremteni rá.
A már Érsemjénben bemutatott „Népi kézműves értékeink” című kiállításunkat 2024. március 22-én ünnepélyes keretek között megnyitottuk a létavértesi művelődési házban is. A nagy érdeklődés kísérte megnyitóhoz több kézműves program is kapcsolódott, melyen elsősorban gyerekek, de családok is sokan részt vettek. http://www.kezmuvesalapitvany.hu/index.php?menu_id=home&sub_id=415&year=2024
Összességében jó érzéssel összegezhetjük, hogy a pályázatunkban tervezetteket sikeresen megvalósítottuk. Mintegy 4000fő vett részt ezeken a programokon. Láthatóan sok gyermeknek és felnőttnek adtunk motivációt kézműves hagyományaink megismerésére, művelésére.
Mindezek a magyar tárgyi kultúra hagyományainak átörökítését, fennmaradását szolgálják. Ezért is szeretnénk folytatni és reméljük, hogy munkánkat továbbra is méltónak tartják a támogatásra.
 A kapott támogatást a költségvetési tervben foglaltaknak megfelelően használtuk fel a programokhoz, a kiállításokhoz: szakmai anyagokra, eszközökre, a foglalkozások vezetőinek díjazására és nyomdai, PR anyagok tervezésére, kivitelezésére.
 Köszönjük a Csoóri Sándor Alap támogatását, ami nélkül ezek a sikeres, a kézműves hagyományaink fennmaradását szolgáló programok nem valósulhattak volna meg. 
 
⇦ VISSZA

NÉPI KÉZMŰVES ÉRTÉKTÁR

TÍMÁRHÁZ - KÉZMŰVESEK HÁZA

ORSZÁGOS IFJÚSÁGI NÉPI KÉZMŰVES PÁLYÁZAT

KÉZMŰVES SZAKMAI TÁR

MÍVES GYŰJTEMÉNY

KURATÓRIUM

IMPRESSZUM