RADÁCSI PIROSKA
hímző Népi Iparművész, a Népművészet Mestere
Hajdúszoboszló

Édesanyjától tanulta a kézimunka szeretetét. Ezért is volt természetes számára a hímzés hagyományok megismerése és az alkotó tevékenység. A népművészet szeretete más módon is megmutatkozott életében, hiszen 7 éven át néptáncos volt a helyi együttesben. A népművészet terén folyamatosan képezte magát. A Megyei Művelődési Központban szervezett „C” , majd  „B” kategóriás hímző szakkör vezetői tanfolyamon tanult és kézi-gépi szakmunkás képzésben is vett részt . Ezután elvégezte a Népi játék és kismesterség oktatói, valamint felsőfokú kézi és gépi hímző szakmunkás tanfolyamot. A szinte folyamatos képzés mellett múzeumokban folytatott kutatómunkát, gyűjtötte a népi és az úri hímzés hagyományos motívumait és technikáit. 1983-tól szakkört vezet Hajdúszoboszlón szülővárosában. A csoport tagjaival folyamatos gyűjtő munkát végeznek. Már 25-30 szoboszlói hímzés mintát dolgoztak fel. Oktatói tevékenységét a Nádudvari Kézműves Szakiskolában is folytatta. Országosan elismert alkotó a történeti, egyházi un. úri hímzés területén.  Vezetésével rekonstruálták a Nagyvárad – Olaszi Református Templom úrasztal terítőit. A Hajdúszoboszlói Református Templom úrasztal terítői is az ő alkotásai. A szálán varrott, elsősorban erdélyi szász hímzésekkel valamint a palóc és a matyó textiljeivel és zászlóterveivel ért el kiemelkedő sikereket. Országos és helyi, egyéni és kollektív kiállítások állandó résztvevője, díjazottja. Alkotásait őrzi a Bocskai Múzeum. 2000-ben megkapta a Gránátalma díjat is. 1996-ban Hajdúszoboszló Városért kitüntetéssel ismerték el tevékenységét.  A Hajdú-Bihar Megyei Népművészeti Egyesület alapító tagja.
A népi iparművész cím mellett elsősorban egyházi ihletésű hímzéseiért 2004-ben megkapta a Népművészet Mestere kitüntető díjat.

További információk: http://www.studiolum.com/nm/hu/radacsipiroska.htm