NYITÓLAP

KÉZMŰVESEK

ALKOTÓKÖRÖK

PÁLYÁZATOK

TÁBOROK

KÉPZÉSEK

KIADVÁNYOK

KÉPTÁR

HASZNOS OLDALAK

TÁMOGATÓINK:












2018 november 10. szombat
ID. FAZEKAS LAJOSRA EMLÉKEZTEK NÁDUDVARON

id. Fazekas Lajos fazekasmester születésének 100. és halálának 80. évfordulója alkalmából emlékünnepséget szervezett a Szülőföldünk Öröksége és Jövője Alapítvány Nádudvaron az Ady Endre  Művelődési Központban november 10-én 17 órától.
„Holtunkig tanulunk és a fiaink folytatják ….” címmel rendezett Fazekas Lajos emlékkiállítást ezen a napon nyitotta meg Bader Miklósné a Hevesi Háziipari Szövetkezet elnöke. Fazekas Lajos emlékszobrát alkotója, Kő Pál Kossuth-díjas szobrászművész, a Nemzet Művésze, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja mutatta be a közönségnek.  
Köszöntőt mondott és méltatta Fazekas Lajos fazekasmester munkásságát Beke Imre  Nádudvar polgármestere. A rendezvényen közreműködött a Kökörcsin népzenei együttes és a Komádi Színjátszó Kompánia.
Szép percei voltak az emlékünnepségnek, amikor az ország számos településéről eljött fazekasmesterek id. Fazekas Lajos fazekasmester iránti tiszteletük jeléül lábukkal meghajtották a helyszínen lévő öreg fazekaskorongot.

„ Id. Fazekas Lajos 1918-ban Nádudvaron született, ugyanott 1998-ban hunyt el. A nádudvari Fazekas dinasztia tagjai évszázadok óta élnek és alkotnak Nádudvaron. Amint a család ma is alkotó tagjai, úgy id. Fazekas Lajos is édesapjától, legidősebb Fazekas Lajostól tanulta a mesterséget. Mindhárom fia (Lajos, István, Ferenc) is fazekas, sőt unokája ifj. Fazekas István is. A család más leszármazottai is folytatják a mesterséget. Bátyja, Fazekas István ugyancsak fazekas volt, Hajdú-Bihar megyében elsőként kapta meg a Népművészet Mestere kitüntető címet. A nádudvari fazekasokra a fekete kerámia készítése a jellemző, bár időnként készítenek mázas, vagy terrakotta kerámiákat is. A fekete kerámia titka az égetésben van, a lezárt kemencében, oxigén elvonásával jönnek létre az ú. n. füstös edények. Jellemző tárgyai a tányérok, korsók, kancsók, vizes kanták, kalapos korsók. Az edényeket díszítő motívumokat kiégetés előtt kemény folyami kaviccsal (sikálás vagy csiszolás) vitték fel az edényekre. A díszítmény elemei a stilizált vagy naturális növények, egyszerű geometrikus formák.
 „Id. Fazekas Lajos olyan életművel ajándékozta meg a magyar kerámia művészetet, amely egy nagy életforma váltást dolgoz fel és dokumentál a kézművesség hitelességének, a forrásként kezelt fazekasság technológiai, esztétikai értékeinek, szimbólumainak a XXI. századba való átmentésével. ”(István: 2002) 1958-ban kapta meg a népi iparművész címet.
A nádudvari fekete kerámia ősi gyökereinek megörökítéséért és újrafogalmazásáért 1966-ban kapta meg a Népművészet Mestere kitüntető címet.”

Forrás: http://www.studiolum.com/nm/hu/fazekaslajos.htm
 



⇦ VISSZA

NÉPI KÉZMŰVES ÉRTÉKTÁR

TÍMÁRHÁZ - KÉZMŰVESEK HÁZA

ORSZÁGOS IFJÚSÁGI NÉPI KÉZMŰVES PÁLYÁZAT

KÉZMŰVES SZAKMAI TÁR

MÍVES GYŰJTEMÉNY

KURATÓRIUM

IMPRESSZUM